CERN-ALICE Virtual Tour

Έχεις πάθος με την σωματιδιακή φυσική και την έρευνα και θα ήθελες να επισκεφτείς κάποτε το CERN, το μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο σωματιδιακής φυσικής στον κόσμο; 🌍🌌 Το IEEE AUTh Student Branch σού δίνει την ευκαιρία να περιπλανηθείς εικονικά στους χώρους του CERN και του πειράματος ALICE!🙂
📍To CERN (αρχική ονομασία: Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) είναι το μεγαλύτερο σε έκταση (πειραματικό) κέντρο πυρηνικών ερευνών, και ειδικότερα επί της σωματιδιακής φυσικής, στον κόσμο. Βρίσκεται δυτικά της Γενεύης, στα σύνορα Ελβετίας και Γαλλίας. Ιδρύθηκε το 1954 από δώδεκα ευρωπαϊκές χώρες και σήμερα αριθμεί 23 κράτη-μέλη, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, η οποία είναι και ιδρυτικό μέλος.
📍Το πείραμα ALICE (A Large Ion Collider Experiment) είναι ένα από τα 4 μεγάλα πειράματα του LHC (Large Hadron Collider), δηλαδή του Μεγάλου Επιταχυντή Αδρονίων στο CERN, και μελετά τις καταστάσεις της ύλης που προσομοιάζουν με αυτή στις πρώτες στιγμές δημιουργίας του σύμπαντος, τη λεγόμενη κατάσταση πλάσματος κουάρκ-γκλουονίων.
Η εικονική ξενάγηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Απριλίου και ώρα 15:00 από την κ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, πυρηνική φυσικό, ερευνήτρια στο CERN και στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής στη Μπολόνια της Ιταλίας (INFN). Μετά την παρουσίαση θα διατεθεί χρόνος για ερωτήσεις από τους συμμετέχοντες και συζήτηση.
📣 Οι θέσεις είναι περιορισμένες και για αυτό θα τηρηθεί η ακόλουθη σειρά προτεραιότητας. Ωστόσο, η ξενάγηση θα μεταδοθεί και μέσω Facebook live streaming από την σελίδα της ομάδας μας.
1) Ενεργό μέλος του Φοιτητικού Παραρτήματος του IEEE στο ΑΠΘ, ανεξαρτήτως της Σχολής ή του Τμήματος του φοιτητή ή της φοιτήτριας εντός του ΑΠΘ (απαιτείται ενεργό membership number του IEEE και ενεργή συμμετοχή στην οργάνωση του ΙΕΕΕ AUTh Student Branch),
2) Μέλος του IEEE (απαιτείται ενεργό membership number του IEEE),
3) Έτος φοίτησης για φοιτητές/φοιτήτριες του ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ (Σημ: η προτεραιότητα αυξάνεται ανάλογα με το έτος φοίτησης),
4) Έτος φοίτησης για φοιτητές/φοιτήτριες συναφών Σχολών ή Τμημάτων εντός του ΑΠΘ (Σημ: η προτεραιότητα αυξάνεται ανάλογα με το έτος φοίτησης),
5) Ημερομηνία και ώρα δήλωσης συμμετοχής.

Φόρμα συμμετοχής: https://forms.gle/t65psT9RrGAtAvDR8
Deadline: Τρίτη 6/4 15:00